LPG tańsze o połowę

LPG tańsze o połowę

LPG już jest najtańszym paliwem na polskich stacjach. Może się okazać, że tankowanie gazu będzie jeszcze bardziej opłacalne. Na IX Spotkaniu Branży Petrochemicznej „Polski Rynek LPG” stwierdzono, że do 2015 roku autogaz może stanieć nawet o 50 proc. – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Samochody zasilane LPG nie należą do najpopularniejszych na świecie i właśnie dzięki temu to paliwo jest tak tanie. W naszym regionie popyt na autogaz jest stabilny, jednak w wielu krajach maleje. Odwrotnie dzieje się z podażą – np. w Rosji co roku produkcja rośnie o 6-7 proc. „DGP” informuje, że zdaniem firmy Sibur w ciągu najbliższych 5 lat produkcja LPG wzrośnie w Rosji o 50 proc.

Oprócz zwiększonej produkcji w Rosji dla Polski otworzą się nowe rynki – m.in. Katar, Algieria i Nigeria. Dodatkowo więcej LPG chce też produkować Białoruś. Wszystko to złoży się na znaczne zwiększenie podaży w Polsce, a co za tym idzie – wymusi obniżenie cen.
Niższe ceny LPG pozwolą też zrekompensować wzrost akcyzy na to palio, który będzie miał miejsce w 2018 roku. Oznacza to, że popularność samochodów zasilanych LPG nie powinna spaść w kolejnych latach.

Opracował na podstawie materiałów Wirtualnej Polski inż. Wojciech Gacek GC AUTOGAZ.

Udostępnij ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *